ՄԱՅՐԵՆԻ 15.09

  1. Լրացրո՛ւ աղյուսակը: Տրված թվերը բաժանի՛ր 10-ի, 100-ի:
 : 10 : 100
100101
100010010
240024024
350035035
600060060
750075070
500050050
  • Հաշվի՛ր արտահայտության արժեքը:

5 x  8 x 10 =400

3 x  9 x 10 =270

 3 x 2 x 20 =120

4 x 2 x 60 =480

  • Հաշվի՛ր:

ա) 1 կգ խնձորն արժե 300 դրամ, իսկ 1 կգ տանձը՝ 200 դրամ: Որքա՞ն դրամ պետք է վճարել 2 կգ խնձոր և 2 կգ տանձ գնելու համար:

Լուծում

1.300×2=600

2. 200×2=400

3.600+400=1000

Պատասխան՝1000 դրամ

բ) Որքա՞ն դրամ պետք է վճարել 6 տուփ ջրաներկի և 8 վրձինի համար, եթե 1 տուփ ջրաներկն արժե 500 դրամ, իսկ 1 վրձինն արժե 60 դրամ:

Լուծում

1.500×6=3000

2.60×8=480

3. 3000+480=3480

Պատասխան՝3480դրամ

  • Ինքդ հորինի՛ր նմանատիպ խնդիր:

2կգ  կոնֆետը արժե 100դրամ, իսկ 1կգ բանանը  150դրամ է։Որքա՞ն դրամ պետք է վճարել,որ 1կգ կոնֆետը և 2կգ  բանանը գնելու համար։

Լուծում

100+150=250

Պատ՛250 դրամ

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*
*